آخوندی در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان گلستان مطرح کرد: تشریح اقدامات صورت‌گرفته در حوزه حمل و نقل استان گلستان/ مذاکره با ترکمنستان برای احداث ریل عریض در اینچه برون

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در دیدار با آیت‌الله نور مفیدی نماینده ولی فقیه در استان گلستان با اشاره به اهمیت توسعه زیرساخت‌های حمل‌ونقل در این استان گفت: تا کنون اقدامات مهمی در این حوزه انجام  گرفته است. به عنوان مثال توسعه فرودگاه به عنوان یکی از مهمترین و سهل الوصول ترین روش‌های حمل‌ونقل با جدیت انجام شده است.

وی افزود: در چهار سال اخیر تنها در فرودگاه گرگان تعداد پروازها از ۴۰ سورتی به ۹۰ سورتی افزایش یافته است و ترمینال بزرگی با ۸۹ درصد پیشرفت فیزیکی در حال احداث است.

آخوندی با اشاره به نصب تجهیزات به روز ناوبری در این فرودگاه گفت: با نصب این تجهیزات و افزایش طول باند به ۳۴۰۰ متر امکان پذیرش هواپیماهای سنگین در فرودگاه گرگان فراهم خواهد شد.

وزیر راه و شهرسازی به جاذبه های گردشگری استان گلستان اشاره کرد و افزود: بعد از کشاورزی، گردشگری می‌تواند یکی از منابع مهم درآمدزایی در استان باشد.

این عضو کابینه دولت دوازدهم با تاکید براهمیت استفاده از معماری بومی در سازه‌های استان گلستان گفت: برای احداث ترمینال جدید فرودگاه از معماری بومی با توجه به شرایط اقلیمی استفاده خواهد شد.

آخوندی سپس به پروژه برقی کردن راه‌آهن گرمسار-اینچه برون اشاره کرد و گفت: این پروژه چه از منظر جابجایی مسافر و چه از منظر ترانزیت از اهمیت ویژه‌ای برای استان گلستان برخوردار است.

وی ادامه داد: قرارداد احداث این پروژه با طرف روس امضا شده و به میزان یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو تامین اعتبار صورت گرفته است. به زودی با حضور طرف روس در ایران شاهد آغاز عملیات اجرایی این خط خواهیم بود.

آخوندی به طرح راه‌آهن گرگان-مشهد نیز اشاره کرد و گفت: مذاکرات اجرای این طرح در سفر اخیر رئیس جمهوری به چین انجام شده است و قرارداد تجاری با طرف چینی به امضا رسیده است.

وی افزود: بعد از انجام تامین مالی و امضا قرارداد نهایی جزئیات بیشتر این پروژه و زمان بندی اجرای آن به اطلاع مردم خواهد رسید.

آخوندی به ایجاد بندر خشک در منطقه اینچه برون اشاره کرد و گفت: مذاکرات لازم با طرف ترکمنستانی برای احداث ریل عریض در این منطقه صورت گرفته است و به زودی این اقدام انجام خواهد شد. با ایجاد این ریل عریض انتقال کالا از طریق بندر خشک اینچه برون از کشورهای شمالی ایران به خلیج فارس به راحتی انجام خواهد شد و این اتفاق تاثیر بزرگی بر توسعه استان گلستان خواهد داشت.

آخوندی همچنین به پروژه‌های راهسازی و زیربنایی اشاره کرد و افزود: در مجموع می توان گفت که در استان گلستان اقدامات خوبی در این حوزه صورت گرفته است.

در ادامه آیت‌الله نور مفیدی نماینده ولی فقیه در استان گلستان نیز بر ضرورت توسعه امکانات حمل‌ونقل در استان گلستان تاکید کرد و گفت: احداث راه‌آهن گرگان – مشهد یکی از مطالبات اصلی مردم استان گلستان است.

وی ادامه داد: برای جذب سرمایه‌گذار باید جذابیت ایجاد کرد و نباید با بهانه‌های واهی جلوی ورود سرمایه‌گذاران به پروژه‌ها را گرفت.

آیت‌الله نور مفیدی ایجاد بندر خشک در استان گلستان را یکی از اولویت‌ها دانست و گفت: توسعه این استان به مواردی چون ایجاد بندر خشک، احداث بنادر تجاری، ساماندهی سواحل و جاذبه‌های تفریحی و توسعه گردشگری وابسته است.

/پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

مطالب مرتبط