رشد 11درصدی ترانزیت کالا

بیش از یک میلیون و 595 هزار تن کالا از 32 مرز فعال زمینی و آبی کشور در فروردین و اردیبهشت ماه سال جاری ترانزیت شد که این مقدار نسبت به مدت مشابه سال قبل 11درصد افزایش داشته است.

به نقل از روابط‌عمومی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، رضا نفیسی مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل‌ونقل بین المللی این سازمان گفت: در پی اقدامات انجام شده از سوی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای در زمینه توسعه و بهبود زیرساخت‌های حمل‌ونقل و تقویت کریدورهای ترانزیتی از مسیر جمهوری اسلامی ایران، هماهنگی با سازمان‌های ذیربط و برنامه‌ریزی و فعال نمودن مناسبات ترانزیتی و حمل‌ونقلی با کشورهای منطقه، همچنین تعامل و همکاری بخش خصوصی فعال در حوزه حمل‌ونقل بین‌المللی در کشور، طی مدت مذکور از مجموع کالاهای ترانزیت شده، 547 هزار تن را مواد نفتی و یک میلیون و 47هزار تن را مواد غیرنفتی تشکیل داده‌اند که عمده‌ترین بخش مواد غیرنفتی کالاهایی نظیر مواد سوختی، قطعات یدکی، انواع پنبه، محصولات کشاورزی و مواد غذایی بوده است.

مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل‌ونقل بین‌المللی افزود: در مدت زمان یاد شده، از میان مرزهای کشور بندر شهید رجایی با 459 هزار تن معادل  28.8  درصد فعال‌ترین مرز در زمینه ترانزیت ورود کالا به شمار می‌رود. پس از آن مرزهای پرویزخان با   20.7  درصد و بازرگان با 9.4 درصد در رده‌های بعدی قرار دارند.

نفیسی بیشترین حجم تردد کامیون‌های حامل بار ترانزیتی را از مبدأ عراق به مقصد امارات اعلام کرد و افزود: بیشترین حجم مسیرهای پرتردد کالا از مرزهای کشور طی مدت مذکور از پرویزخان به بندر امام، بندر شهید رجایی به مرز باشماق و بندر شهید رجایی به مرز دوغارون بوده است.

/تین نیوز

بازدید: 0

مطالب مرتبط