«نهنگ» غول‌پیکر ایرباس به پرواز درآمد

به نقل از سی‌ان‌ان، ایرباس (Beluga XL  (Airbus A330-700L جدیدترین هواپیمای کارگو کمپانی ایرباس است که همان‌طور که از نامش پیداست شباهت زیادی به نهنگ دارد.

پنج فروند از این هواپیما وجود دارد که برخی از آن‌ها در حال تکمیل مراحل ساخت هستند. اولین فروند از سری Beluga XL روز پنج‌شنبه ۱۹ جولای پس از انجام اولین پرواز خود درفرودگاه شهر تولوز فرانسه به زمین نشست.

به گفته مقامات کمپانی ایرباس تا زمان قرارگیری این نوع ایرباس در خطوط هوایی تا سال 2019، باید به مدت 10 ماه و 600 ساعت تست های پروازی را پشت سر بگذارد.

هواپیمای  Beluga XL نسبت به مدل قبلی موسوم به Beluga ST به میزان 30 درصد بیشتر ظرفیت داشته و قابلیت حمل ۵۳ تن بار در مسافتی ۴۰۷۴ کیلومتری دارد.

اولین سری ایرباس «بلوگا» که ST نام داشت در سال 1994 آغاز به کارکرد اما در سال 2014 کمپانی ایرباس تصمیم گرفت تا سری جدید این هواپیمای باری بانام XL را روانه بازار کند.

ایرباس Beluga XL قادر به حمل قطعات هواپیما از کارخانه تا سایت‌های ساخت هواپیما در کشورهای مختلف است.

این هواپیما به‌گونه‌ای طراحی‌شده است که شباهت زیادی به وال دارد. چشم‌های آبی، دهان مشکی و بینی کوچک برای آن طراحی‌شده است و گفته می‌شود برای انتخاب  طراحی این هواپیمای غول‌پیکر باری از 20000 کارمند درخواست شد تا از بین شش طرح یکی را انتخاب کنند و بدین ترتیب با بیش از 40 درصد آرا این طرح انتخاب شد.

/تین نیوز

مطالب مرتبط