مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی عنوان کرد: هزینه‌های تحریم از طریق ارتقای شاخص‌های زنجیره تامین جبران می‌شود/ درخواست سازمان بنادر برای رفع معضلات لجستیکی بنادر کشور

محمد راستاد مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در نشست ماهانه شورای مدیران این سازمان با پرداختن به موضوع اهمیت مدیریت زنجیره تامین در اقتصاد و جایگاه آن در بنادر تجاری کشور، گفت: در وضعیت کنونی، مقوله لجستیک و زنجیره تامین به قدری برای اقتصاد خرد و کلان کشور حیاتی است که به نظر می‌رسد  هیچ خط قرمزی برای آن نباید قائل شد.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با تاکید بر اینکه باید به دنبال ایجاد ساختار مناسب در بنادر جهت رفع مشکلات و کاستی‌های اجرای عملیات لجستیک و زنجیره تامین باشیم، اظهار کرد: در زنجیره تامین به یک شبکه به هم پیوسته و یکپارچه نیاز داریم.

مهندس راستاد با نامناسب دانستن رتبه ایران در شاخص‌های لجستیکی دنیا ، تصریح کرد: باید به فکر باشیم و با هر ابزار و ظرفیتی که در کشور موجود است، وضعیت مدیریت زنجیره لجستیک را بهبود ببخشیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه هیچ نقیصه‌ای به لحاظ زیرساختی و روبنایی از جمله تجهیزاتی در بنادر ایران در مقایسه با بنادر منطقه وجود ندارد، از تصویب الگوی مراکز لجستیکی کشور در شورای‌عالی ترابری خبر داد و گفت: مطابق این مصوبه، سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان مسئول و متولی مراکز لجستیکیی بندری انتخاب شد و با توجه به اینکه  ۹۳ درصد تجارت کشور از از مبادی بندری عبور می‌کنند، مهمترین مراکز لجستیکی کشور نیز؛ همین بنادر هستند.

راستاد جایگاه بنادر در عملیاتی‌سازی مدیریت زنجیره تامین را ویژه و با اهمیت توصیف کرد و خواستار رفع معضلات لجستیکی بنادر حتی از طریق اصلاح قوانین و مقرات شد.

مدیرعامل سازمان توسعه حمل و نقل چند وجهی در بنادر تجاری کشور را زمینه ارتقای شاخص‌های لجستیکی عنوان کرد و در خصوص اهمیت این دو مقوله در شرایط تحریم خاطرنشان کرد: در شرایط تحریم و با محدود شدن مبادلات بانکی که منجر به افزایش هزینه ها می شود، باید به هر طریق دیگری هزینه ها را کاهش دهیم و افزایش هزینه‌ها در حوزه اقتصاد کلان را با راهبرد زنجیره حمل و نقل جبران کنیم.

/به گزارش سازمان بنادر و دریانوردی

مطالب مرتبط