ارزآوری حمل‌ونقل ریلی با الگوی چینی

امکان ارزآوری صنایع پویا در شرایط اقتصادی پیش‌رو، مساله‌ای است که ذهن بسیاری از فعالان اقتصادی را به خود معطوف کرده است. شبکه ریلی نیز به‌ویژه در زمینه حمل بار و صادرات ریلی می‌تواند برای کشور درآمد ارزی به همراه داشته باشد.

معاون برنامه‌ریزی و اقتصاد راه‌آهن در این‌باره به خبرنگار ما گفت: چینی‌ها با امکان ارزآوری صنعت حمل‌ونقل، به‌ویژه حمل‌ونقل ریلی، پروژه‌‌ای با نام «یک کمربند یک جاده» در زمینه احیای جاده ابریشم را کلید زده‌اند.

نورالله بیرانوند افزود: اتصال به شبکه‌های ریلی بین‌المللی که جایگزین اتکا به درآمدهای نفتی می‌تواند باشد، یکی از راه‌های برون‌رفت کشور از شرایط اقتصادی موجود و افزایش درآمدهای ارزی در جهت ارتقای موقعیت ترانزیتی کشور است.

بیرانوند اضافه کرد: پروژه احیای مسیر ابریشم می‌تواند الگوی مناسبی در این زمینه برای ما باشد. چراکه این پروژه مهم‌ترین و بزرگترین پروژه‌ای است که چینی‌ها طی سال‌های اخیر به دنبال آن بوده‌اند و هدفشان احیای جایگاه چین در حمل‌ونقل بین‌المللی به‌وسیله احیای خطوط مواصلاتی‌شان است.

معاون برنامه‌ریزی و اقتصاد راه‌آهن توضیح داد: این مسیر از ایران نیز می‌گذرد و موقعیت خاص ژئواکونومیست ایران به لحاظ اتصال شمال به جنوب و شرق به غرب، جایگاه یک پل ارتباطی با پتانسیل بسیار برای جذب ترانزیت در اطراف را در این مسیر ایجاد کرده است.

او ادامه داد: حجم بار ترانزیتی‌ای که در سال گذشته به‌وسیله سیستم ریلی حمل شده، حدود یک‌ونیم میلیون تن بوده که با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته امسال این عدد به دو برابر ارتقا خواهد یافت؛ چراکه شبکه ریلی به لحاظ ظرفیتی، امکان حمل 10میلیون بار ترانزیتی در کشور را دارد اما مساله اصلی تامین اعتبار برای تکمیل پروژه‌های ریلی و میزان تقاضا در بازار است.

این مقام مسئول تصریح کرد: در سال 2018 حجم مبادلات جهانی بالغ‌بر 17تریلیون دلار بوده است که حجم وسیعی از آن، بین اروپا و خاورمیانه، اروپا و آسیای میانه و اروپا و آسیای شرقی صورت گرفته است. همین‌طور که می‌بینید کشور ما یکی از مناطق کانونی در این مسیرها است و اگر بتوانیم شبکه ریلی کشور را در نقاطی مثل مسیر رشت-آستارا، شلمچه به بصره و از افغانستان به سمت تاجیکستان و چین تکمیل کنیم، به راحتی استعداد جایگزینی حجم وسیعی از درآمدهای ارزی کشور به سمت حمل‌ونقل ریلی وجود خواهد داشت.

بیرانوند اضافه کرد: این درآمد یک درآمد سبز است چراکه تخریب طبیعت و مصرف سوخت در آن به حداقل می‌رسد و امکان حمل بار در حجم انبوه را نیز دارد.

/تین‌نیوز

مطالب مرتبط