در نشست سه جانبه ایران، هند و افغانستان در کابل بررسی شد؛ استفاده سه جانبه ایران، هند و افغانستان از بندر چابهار

معاون سیاسی وزیر خارجه ایران گفت: همکاری سه کشور ایران،هندو افغانستان در حوزه چابهار نمادی از تجلی هم افزایی در سطح منطقه است.

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، سید عباس عراقچی که در راس هیاتی برای شرکت در اجلاس سه جانبه معاونین وزارت خارجه هند، افغانستان و ایران به کابل پایتخت افغانستان رفته بود، افزود: هیات های سه کشور روی این نکته که چگونه می توانند در بخش حمل ونقل و بندر چابهار که اکنون تبدیل به نماد همکاری سه جانبه شده است،صحبت کردند و مذاکرات بین سه کشور در این خصوص ادامه دار خواهد بود.

وی تصریح کرد: در مورد چابهار بحث ویژه ای داشتیم از این جهت که این بندر الان در ایران به یک بندر مهم تبدیل شده و با تسهیلاتی که بعد از توافق نامه برجام فراهم شد این بندر توسعه خوبی پیدا کرد و تقریبا توان پذیرش همه کشتی ها را با اوزان مختلف دارد و در شش ماه گذشته به نحو مناسبی فعال بوده و مقادیرمتنابهی کالا را از مبدا هندوستان به مقصد افغانستان تخلیه و بارگیری کرده است.

عراقچی ادامه داد: هندی ها نسبت به بندر چابهار به جهت اپراتوری حساب ویژه بازکردند و علاوه بر کمک، می خواهند مشارکت جدی در توسعه آن داشته و سرمایه گذاری کنند. طرح همکاری سه جانبه بین هند، ایران و افغانستان در همین رابطه تعریف شد و افغانستان نیز از این طرح ( اپراتوری هندی ها در فاز اول بندر شهید بهشتی چابهار) استقبال کرد زیرا یکی از کوتاه ترین راه ها با هزینه کم و امنیت خوب برای دسترسی این کشور به آب های آزاد است.

مطالب مرتبط