ایجاد کانون صادراتی جدید در نزدیک‌ترین مرز ایران با قطر

مدیر اداره بنادرودریانوردی بندرلنگه از اتصال بندر شیو در هرمزگان به شبکه یکپارچه اتوماسیون اداری بنادر کشور باهدف ارتقای سطح خدمات‌رسانی به فعالان اقتصادی و استقرار دولت الکترونیک خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل بنادرودریانوردی هرمزگان، قاسم عسکری‌نسب بابیان این مطلب که توسعه زیرساخت‌های بندری و حمل‌ونقل دریایی علاوه بر اشتغال‌زایی و توسعه اقتصادی و اجتماعی منطقه، تاثیر قابل توجهی در بهبود معیشت وزندگی مرزنشینان خواهد داشت، گفت: با فراهم شدن زیرساخت‌های لازم در بندر شیو و با توجه به نزدیکی آن به کشورهای حاشیه‌نشین خلیج‌فارس از جمله قطر، این بندر می‌تواند به عنوان به کانون فعال صادراتی و پایانه‌های موادمعدنی در غرب استان هرمزگان تبدیل شود.

وی افزود: تجهیز، توسعه و ایجاد زیرساخت‌های لازم در این بندر، زمینه‌ساز تحولی چشمگیر در بحث رونق صادرات غیرنفتی و تجارت دریایی با کشورهای منطقه خلیج فارس خواهد شد.

عسکری‌نسب با اشاره به برنامه‌های دولت در زمینه ایجاد اقتصاد دیجیتالی و جامعه اطلاعاتی در کشور، افزود: در همین راستا، بندر شیوء از طریق سرور مرکزی اداره بنادرودریانوردی بندرلنگه به شبکه یکپارچه اطلاعاتی بنادر کشور متصل شده است.

مدیر اداره بنادرودریانوردی بندرلنگه اطلاع‌رسانی سریع، برچیدن تشریفات وقت‌گیر اداری و تسریع در انجام فرآیند مکاتبات را از جمله نتایج اتصال بندر شیوء به شبکه یکپارچه اداری بنادر کشور بیان کرد و گفت: راه‌اندازی این سامانه و همچنین فعال شدن نماد مالی در این بندر، منجر به ساده‌سازی فرایندهای مختلف اداری و بهینه شدن زمان و هزینه‌های مشتریان شده و افزایش رضایت عمومی مردم منطقه را در پی خواهد داشت.

این مقام مسئول به‌کارگیری فناوری اطلاعات در بخش‌های مختلف دستگاه‌های اجرایی در راستای افزایش بهره‌وری، ارتقای سطح خدمات‌رسانی به فعالان اقتصادی و استقرار دولت الکترونیک را از دیگر اهداف اجرای این طرح برشمرد.

شایان ذکر است، بندر شیو از توابع شهرستان پارسیان در گلوگاه اقتصادی سه استان مرزی هرمزگان، بوشهر و فارس و در فاصله ۲۱۰ کیلومتری بندرلنگه واقع‌شده که با فاصله ۱۱۰مایل دریایی (هر مایل دریایی معادل ۱,۸ کیلومتر)، نزدیک‌ترین مرز خشکی ایران با بندر الرویس قطر محسوب می‌شود.

مطالب مرتبط