قائم مقام وزیر خارجه هند: بندر چابهار کانون حمل و نقل منطقه است

قائم مقام وزیر امور خارجه هند گفت: بندر چابهار در مسیر ارتباطی هند به آسیای میانه قرار دارد و می‌توانیم این بندر را به کانون فعالیت‌های ترانزیتی خود تبدیل کنیم. بی‌صبرانه منتظر افتتاح طرح‌های راه آهن چابهار-زاهدان و خواف- هرات هستیم.

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، «تیرو مورتی» در نشست شورای هماهنگی اجرایی سازی موافقتنامه سه جانبه ترانزیتی چابهار با تاکید بر اینکه همکاری های سه جانبه ترانزیتی به فعالیت‌های مسالمت آمیز و آبادانی منطقه منجر می‌شود، افزود: پیشنهادهای ایران برای تسهیل و بهبود ترانزیت از چابهار، مورد نظر دولت هندوستان و قابل اجرایی سازی و عملیاتی شدن است.

وی با بیان اینکه هندوستان بنیانگذار کریدور شمال – جنوب محسوب می‌شود، از انعقاد کنوانسیون عشق آباد خبر داد و گفت: چالش‌های زیادی در منطقه وجود دارد که لازم است فعالانه و با همکاری‌های منطقه‌ای به آن‌ها بپردازیم تا مردم و شهروندان‌مان از مزایای این همکاری‌ها بهره‌برداری کنند.

این مقام مسئول در وزارت امور خارجه هندوستان با کانونی خواندن بندر چابهار و با اشاره به افزایش صادرات کالاها و محمولات هند به افغانستان طی یک سال گذشته پس از افتتاح فاز اول چابهار ، گفت: کشور هندوستان مشتاقانه آماده است تا تعهدات اش نسبت به ایجاد راه‌های مواصلاتی جاده‌ای و راه آهن از چابهار به زاهدان را به انجام برساند.

قائم مقام وزارت امور خارجه هندوستان گفت: وزارت حمل و نقل دریایی در نظر دارد به صورت فعالانه، جریان بار و مسافر در مسیر ترانزیتی چابهار را هدایت و با همکاری سایر کشور های منطقه از جمله ایران، برنامه ریزی نماید.

قائم مقام وزیر امور خارجه هند گفت: این موافقت نامه با تمرکز بر بندر استراتژیک چابهار و با چشم انداز گسترش حمل و نقل ترکیبی، در دست اجرایی است که بر مبنای تاریخ کهن روابط اقتصادی بین سه کشور ایران، هند و افغانستان شکل گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: ریزه کاری‌های ابتدایی امضای موافقتنامه ممکن است سرعت پیشرفت کار را کند اما هر چه دقت کار در ابتدا بیشتر باشد در نهایت مطمئن‌تر می‌توان همکاری‌ها را ادامه داد، بنابراین باید مناسبات امضای موافقتنامه به صورت گام به گام عملیاتی شود.

مورتی در پایان تعهد کامل هند را به موافقتنامه چابهار اعلام کرد.

/سی نیوز

مطالب مرتبط