مدیرکل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان مطرح کرد: انعقاد ۴۶۷ میلیارد تومان قرارداد سرمایه گذاری با بخش خصوصی و خارجی در بندر چابهار

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان گفت: در نیمه اول سال جاری بالغ بر ۴۶۷ میلیارد تومان قرارداد سرمایه گذاری با بخش خصوصی و خارجی با موضوع فعالیت های پشتیبانی و لجستیکی در بندر چابهار منعقد شده است.

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، بهروز آقایی با اشاره به موقعیت استراتژیک بندر چابهار و نقش آن در تعاملات اقتصادی و تجاری منطقه ای و بین المللی، افزود: چابهار بندری مهم و مسیری کم هزینه برای دسترسی کشورهای منطقه به یکدیگر بوده و سرمایه گذاری های عمده ای توسط سازمان بنادر و دریانوردی در ایجاد زیرساخت های بندری و تامین تجهیزات استراتژیک تخلیه و بارگیری صورت گرفته بطوری که فعالیت های عمرانی و هزینه های زیرساخت های انجام شده طی ۴ سال گذشته در تاریخ ۳۵ ساله ساخت بندر بی سابقه است.

وی تصریح کرد: بندر چابهار به عنوان اولین بندر کشور در جذب اپراتور خارجی و اتصال سه کشور طی توافقنامه ای بنام چابهار است.

آقایی از طراحی، ساخت و تکمیل پروژه فاز اول طرح توسعه بندر شهید بهشتی بعنوان یک پروژه ملی یاد کرد که بهره برداری از آن افتخاری برای کشور در زمینه افزایش تجارت و توسعه اقتصادی بوده و اضافه کرد: ظرفیتهای ایجاد شده در بندر شهید بهشتی چابهار اقتصاد کشور را به دیگر کشورهای پیرامونی پیوند خواهد داد که نمونه بارز اقتصاد مقاومتی است.

وی از انجام سرمایه گذاری های گسترده کشورهای منطقه و فرامنطقه ای در زمینه توسعه بنادر کشورهای حاشیه دریای عمان و بندر چابهار خبر داد و پیش بینی کرد در آینده ای نزدیک فعالیت های تجاری و حمل و نقل دریایی گسترده ای در این منطقه ایجاد خواهد شد و با محدودیت های موجود در بنادر حاشیه خلیج فارس مطمئناً راه اندازی لوپ جدید کشتیرانی بین بنادر کشورهای حاشیه دریای عمان با فعالیت های بازرگانی، دریایی، کشتیرانی و خدمات وابسته؛ جابجایی کالا ترانشیپ و ترانزیت در این منطقه نقش حیاتی بندر چابهار برای رونق تجاری و سیاسی کشور را محسوس تر خواهد نمود.

وی خاطرنشان کرد: پس از افتتاح فاز اول طرح توسعه بندر شهید بهشتی برنامه انتقال و ترانزیت محموله های گندم و حبوبات به وزن ۱۱۰ هزار تن از طریق بندر چابهار به افغانستان آغاز و در فاصله کمتر از ۵ ماه کل میزان کالای ترانزیتی معادل ۶ برابر آمار ترانزیت از طریق بندر چابهار طی ۵ سال گذشته بوده است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان تصریح کرد: در نیمه اول سال جاری بالغ بر ۴۶۷ میلیارد تومان قرارداد سرمایه گذاری با بخش خصوصی و خارجی با موضوع فعالیتهای پشتیبانی و لجستیکی در بندر منعقد شده است

مطالب مرتبط